İndirim!

Arşiv Belgeleri Işığında Genç Tarihi

25%

Yazar

Basım Yılı

2020

Baskı Sayısı

1

Sayfa Sayısı

255

Cilt Durumu

Ciltsiz

Kağıt Tipi

2. Hamur

Basım Yeri

Türkiye

25%

30,00 22,50

Stokta yok

İndirim!

Açıklama

Tarih ilmi, insanın geçmişini yansıtan ve aydınlatan bir aynadır. Geçmişe nazar edildiği vakit orada meydana gelen hadisat ve maceralar, insan için hem kıymettar hem de ibret alınması gereken mahiyettedir. Tarih ilmi ile meşgul olmanın kıymeti ve önemini Ravzat el-Safa adlı eserin müellifi, Muhammed bin Han şah bin Mahmud şöyle ifade etmiştir:
1 insanları tanımak ve bilinmeyen konulan öğrenmekten duyulan zevk
2. Tarih sayesinde gerçek ve doğru ile yalanı olanı birbirinden ayırt edebilmek
3. Tarih okumanın insana tecrübe kazandırması
4. Tarih öğreniminin, kişinin iradesini güçlendirmesi
5. Allah’ın mülkünü dilediğinden alıp, dilediğine vermekteki kudretini anlamak.
Büyük gayret ve emekler sonucu vücud  bulan bu çalışmamız, genel tarih yerine yerel tarih çalışma merakının bir sonucudur. Zira genel tarihi besleyen en önemli unsur yerel tarihin çalışmalarıdır. Tarih boyu aktif bir yerleşim yeri ve zengin bir medeniyet ve kültürel birikime sahip olan Genç, Osmanlı devleti idaresinde farklı zamanlarda; sancak, mutasarrıflık ve vilayet merkezi gibi yönetim payelerine erişmiştir. Genç yönetim merkezinin tarih boyunca değişik statülerde; stratejik, coğrafi ve siyasi sebeplerle farklı merkezlere bağlanıp defalarca yer değiştirmesi nedeniyle çalışmamızda bilgi ve belgelere erişim kolay olmadı. Araştırmalarımız neticesinde Genç ilçesinin genel tarihi hakkında müstakil bir bilimsel çalışma yapılmadığı sonucuna vardık. Bu çalışmamızın bir ilk olacağım var sayarak, çalışmamızın yerel tarihe katkı sunup, gelecek nesillere ön ayak olacağını ümid ediyoruz, ilçemiz tarihini tafsilatlı olarak kapsamasa da önemli ve değerli bilgiler ihtiva ettiğini belirtmek isterim. Yaptığımız bu çalışmayla doğup-büyüdüğümüz topraklara ve geçmişimize karşı olan vefa borcumuzu bir nebze de olsa ödemiş olacak ve kendimizi bahtiyar addedeceğiz.
Bu eserin basımında destek ve katkılarını esirgemeyen Genç Belediye Başkanı Sn. M. Zeki DİRİK’e şükranlarımı sunarım. Ayrıca çalışmalarım esnasında bilgi ve belge temininde destek olan TRT Haber Bingöl Temsilcisi Gazeteci Sinan ATAN, Gazeteci Aydın ARIK, yine yorucu ve uzun bir süreç boyunca bana gösterdikleri sabır, anlayış ve öz veriden ötürü sevgili eşime ve çocuklarıma teşekkürü bir borç bilirim.
14. 09. 2020
Fırat Atan

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.