İndirim!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Merkez Yerel İlişkileri ve Vesayet Denetimi

5%

Yazar

Basım Yılı

2020

Baskı Sayısı

1

Sayfa Sayısı

282

Cilt Durumu

Ciltsiz

Kağıt Tipi

1. Hamur

Basım Yeri

Türkiye

5%

50,00 47,50

Stokta yok

İndirim!

Açıklama

Türkiye 2017 yılından itibaren yeni bir hükümet sistemi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak belirlenen sistem klasik hükümet etme modelleri içerisinde yer almamakla birlikte başkanlık sisteminin asli unsurlarını bünyesinde barındırmaktadır.
Yeni sistem Türkiye’de kamu yönetiminin iki temel bileşeninden merkezi yönetimin yapı ve işleyişini dönüştürmekte ve yeni hükümet etme modeline uyumlaştırmaktadır. Diğer taraftan kamu yönetiminin diğer unsuru olan yerel yönetimler ise söz konusu uyum sürecinin şimdilik dışında kalmıştır. Eserde, merkezi yönetimde olduğu gibi yerel yönetimler alanında da yeni sistemin dönüştürücü etkisinin kaçınılmaz olacağı savunulmaktadır.

Eser, Türkiye’de meydana gelen merkezi yönetim ve yerel yönetim ilişkilerini detaylı tarihsel analiz ve ülke karşılaştırmaları ile ele almaktadır. Eserde, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinden günümüze, merkezi yönetim ve yerel yönetim ilişkilerinde yaşanan değişimler idari, hukuki, siyasi ve mali açılardan kapsamlı bir şekilde ele alınarak, tarihsel bir perspektifle günümüz merkez-yerel ilişkileri aydınlatılmakta ve söz konusu ilişkilerin temel karakteristiği ortaya konulmaktadır. Yerel yönetim birimleri ile merkezi yönetim birimleri arasında yoğun tartışmaların yaşandığı bir dönemde, farklı hükümet sistemleriyle yönetilen ülke örneklerine yer vermesi ve Türkiye’nin merkezi yönetim ve yerel yönetim ilişkilerine yönelik tarihsel sürecini ortaya koyması nedeniyle söz konusu çalışma konuya ilişkin aydınlatıcı bir kaynak olacaktır.

Ünal Küçük

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.