İndirim!

Devletlerin Uzay Faaliyetlerinden Doğan Sorumluluğu

10%

Yazar

Basım Yılı

2017

Baskı Sayısı

1

Sayfa Sayısı

221

Cilt Durumu

Ciltsiz

Kağıt Tipi

1. Hamur

Basım Yeri

Türkiye

En geç 3 iş günü içerisinde kargoda

10%

29,00 26,10

Stokta yok

İndirim!

Açıklama

Gökyüzü, eski çağlardan beri insanlığın ilgisini çekmiştir. II. Dünya Savaşı sonrasında roket teknolojisinde yaşanan gelişmeler, Uzay Çağı olarak adlandırılan dönemin başlamasına neden olmuştur. İnsanlığın uzaya erişmesi ise, ilk yapay uydu olan Sputnik’in 4 Ekim 1957 tarihinde Dünya yörüngesine yollanması sonucu olmuştur. Bu gelişme, insanoğlunun Ay’a ayak basması ile umut edilenin çok ötesinde bir ilerlemeler silsilesine sebebiyet vererek devletlerin dikkatini uzaya yöneltmiştir.

Son birkaç on yılda tanık olduğumuz böylesi önemli gelişmeler, hukuksal bağlamda da yansımalarını bulmuştur. Uluslararası Hukuk açısından son 50 yıldır yavaş fakat emin adımlarla ilerlemeye başlayan bu bâkir alan, yapılan uygulamalar neticesinde gittikçe gelişmeye başlamış ve devletler arasındaki uluslararası kodifikasyon sürecini tetiklemiştir.
Bu kitapta, uzay faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için kullanılan uzay araçlarının uzaya fırlatılma, uzayda bulunma ve tekrar yeryüzüne dönüş aşamalarındaki eylemlerinden doğabilecek zararlar dolayısıyla devletlerin Uzay Hukuku bağlamındaki uluslararası sorumluluğu incelenmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.