İndirim!

Payların Halka Arzında İzahnameden Doğan Kamuyu Aydınlatma Sorumluluğu

10%

Yazar

Basım Yılı

2020

Baskı Sayısı

1

Sayfa Sayısı

187

Cilt Durumu

Ciltsiz

Kağıt Tipi

1. Hamur

Basım Yeri

Türkiye

10%

35,00 31,50

Stokta yok

İndirim!

Açıklama

Sermaye piyasalarına güven duyulması ve yatırımcıların gerekli bilgileri edinerek korunması amacıyla tüm dünya hukuk sistemlerinde olduğu gibi Türk Hukuku’nda da bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Günün ihtiyaçları ve AB düzenlemelerine uyum amacıyla bu düzenlemelerde geçmişten bugüne bir takım değişiklikler de yapılmıştır. Bu çerçevede, halka arz düzenlemeleri kapsamında önceleri Türk Sermaye Piyasası Hukuku’nda liyakat ilkesi benimsenirken 1992 yılında yapılan değişiklikle kayda alma sistemi ve kamuyu aydınlatma ilkesi benimsenmiştir. 2012 yılında yürürlüğe giren 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile ise kamuyu aydınlatma ilkesi geliştirilerek kayda alma sisteminden izahnamenin onayı sistemine geçilmiştir.

İzahname ile, sermaye piyasasında faaliyet gösteren ihraççılardan sermaye piyasası aracı satın almak isteyen yatırımcıların halka arza konu sermaye piyasası araçlarını gerçeğe uygun ve doğru bilgilerle tanımaları ve yatırım kararlarına yardımcı olunması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede kendi reklamını yapmak ve sermaye piyasası aracı alımını teşvik etmek isteyen ihraççının izahname ile kamunun incelemesine tam ve doğru bilgileri sunduğunun sağlanması gerekmekle beraber, Sermaye Piyasası’nda düzenleyici ve denetleyici rol oynayan Sermaye Piyasası Kurulu’nun izahname vasıtası ile kamuya duyurulan bilgilerin her birinin doğruluğunu kontrol etmesi mümkün olmamaktadır.

Diğer yandan, sermaye piyasasının güven ve kararlılık ortamı içerisinde bulunmasını sağlamak Sermaye Piyasası Kurulu’nun asli görevlerindendir. Bu sebeplerle, sermaye piyasasının güven ortamının bozulmaması ve yatırımcıya doğru ve gerçeğe uygun bilgi ve belgelerin açıklanmasının sağlanması için başta ihraççı olmak üzere izahnamenin hazırlanmasında rol oynayan kişilere kamuyu aydınlatma sorumluluğu yüklenmiştir.

Bu çerçevede, halka arz süreçlerinde yatırımcıyı aydınlatmada ve yatırımcının kararını vermesinde rol oynayan en önemli kamuyu aydınlatma belgesi olan izahname ile izahnameden doğan kamuyu aydınlatma yükümlülüğü ve bu yükümlülükten doğan sorumluluk esasları mevzuatta yer alan farklı düzenlemeler incelenerek ve karşılaştırılarak bu kitapta incelenmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.