Plandan Uygulamaya Eğitim

Yazar

18,50

Stokta yok

Açıklama

Önsöz
Öğrenme, öğretimin katkısıyla, desteğiyle gerçekleşir. Bu ikisi birbirinin varlığıyla var olan, eğitimin vazgeçilmez iki unsurudur. Bu nedenle, nerede birine bir şey öğretmek istenirse orada öğretimi sağlayıcı bazı etkinliklere başvurulur. Eğitim durumlarının kapsamı içinde düşündüğümüz bu öğretim teknikleri, öğrencinin öğrenmesini sağlamak ya da kolaylaştırmak amacıyla koşulan etkinliklerdir. Bu etkinliklerin başka bir deyişle yöntemin işe koşulabilmesi için sırayla, eğitim hedeflerinin belirlenmesi, davranışsal tanımlarının yapılması ve davranışları kazandırıcı eğitim durumlarının düzenlenmesi gerekmektedir.
Öğretmenin, eğitimsel yaşantıları planlarken, bunları öğrencilerine nasıl ulaştıracağını da belirlemesi gerektiği düşünülürse, başarıya ulaşmak için, öğretim yolu olarak ifade edebileceğimiz yöntemin, uygun seçilip düzenlenmesinin ve uygulanmasının önemi daha iyi görülebilir.
Bu noktadan hareketle bu çalışmada, plandan uygulamaya ve değerlendirmeye doğru ilerleyen öğretimi gerçekleştirmek için gerekli aşamalar ele alınmaya çalışılmıştır. Yeni eğitim programında yer alan İhtiyaç Analizi, Drama, İçerik Seçimi ve Düzenleme, Eğitimde Ölçme, Değerlendirme ve Not Verme konuları kitabın 8. Genişletilmiş baskısına eklenmiştir.
Ayrıca, etkili öğretim için gerekli etkinliklere ilişkin bir araştırma yapılmıştır. Söz konusu araştırmada, öğrencilerin öğrenmesini sağlayan ya da kolaylaştıran öğretim tekniklerini öğretmenlerin ne kadarının kullandığı ve bu etkinliklerin öğrencilerin öğrenmesini ne ölçüde kolaylaştırdığı araştırılmıştır. Ayrıca öğrencinin bir konuyu kendi kendine öğrenmek durumunda kaldığında başvurduğu yolların onun bireysel olarak öğrenme yolunu göstereceği varsayımından hareketle ve elde edilen bilgileri düzenlenecek eğitim durumunda kullanmak amacıyla, öğrencilerin başvurdukları öğrenme yolları belirlenmeye çalışılıştır.
Mürüvvet Bilen

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.